Najwyższy poziom ochrony – jak zadbać o bezpieczeństwo swojego ciała na rowerze.

Nasze zdrowie oraz bezpieczeństwo to podstawa, którą powinniśmy zapewnić sobie podczas jazdy na rowerze. Nieplanowane kontuzje oraz wypadki, zmuszają nas do czasu rekonwalescencji, który nie jest pożądany przez żadnego rowerzystę. Poniżej sporządziliśmy dla Was listę niezbędnych akcesoriów oraz ochraniaczy, które zapewnią Wam kompleksową ochronę i poczucie bezpieczeństwa.

Najważniejszą ochroną naszego ciała, zaczynając od góry jest kask rowerowy. Każdy rowerzysta z doświadczeniem, na kasku nigdy nie oszczędza, bo wie jak często zdarzają się wypadki, w których to właśnie kask chroni nasze zdrowie, a nawet życie. Na rynku znaleźć możemy liczne marki, które oferują nam kaski tanie, w średniej cenie oraz takie, za które musimy wydać sporą sumę. Z własnego doświadczenia wiemy, że kaski z wyższej półki, z wieloma technologiami oraz z drogich materiałów są najlepsze. Kask rowerowy ochronić ma naszą głowę od urazów, które czasami mogą być nieodwracalne. W sklepach rowerowych znajdziemy takie typy kasków jak:

Kask typu orzeszek, który cechuje się zabezpieczeniem potylicy oraz dopasowaniem na całym obwodzie głowy. Kaski te posiadają liczne regulacje pasków pod brodą oraz zmniejszania oraz zwiększania obwodu głowy. Często spotykane są otwory wentylacyjne, które mają za zadanie odprowadzić pot z głowy i działać ochładzająco w gorące dni. Daszki w orzeszkach są szerokie oraz opływowe z regulacją wysokości. Kaski te polecamy do jazdy po mieście, jazdy rekreacyjnej po lesie oraz na łatwych ścieżkach enduro.

Kask full face z odpinaną szczęką, to rozwiązanie dla osób, które lubią praktyczne alternatywy. Najważniejsze jest, aby kaski te spełniały testy ASTM, które dają nam gwarancję bezpieczeństwa i pewność, że szczęka nie odepnie się podczas upadku. Szczęka odpina się i zapina bez narzędziowo, dzięki czemu nie tracimy naszego cennego, rowerowego czasu. Kaski te posiadają dodatkowo dużo miejsca na gogle, miejsce na kamerę, możliwość regulacji daszku, systemy wentylacyjne oraz wygodne wkładki.

kaski.com, kask fullface

Kask full face, to rozwiązanie dla osób jeżdżących oraz lubiących prędkość na trasach oraz osób początkujących, które chcą spróbować swoich sił na rowerze enduro. Kaski te chronią całą naszą głowę wraz ze szczęką oraz twarzą. Cechują się solidną budową, wysokim wykonaniem oraz zastosowaniem najlepszych materiałów. Polecamy, aby kaski posiadały system MIPS.

Aby zapewnić sobie najwyższy poziom ochrony, warto zakupić również gogle lub okulary rowerowe, które pozwolą przy upadku uniknąć urazu oczu. Należy pamiętać, aby okulary były specjalnie dostosowane do jazdy na rowerze, a ich optyka była wysoka.

Następnym aspektem jest ochrona naszej klatki piersiowej oraz pleców. Jako dwa najlepsze rozwiązania, polecamy:


Zbroja, którą najczęściej możemy spotkać w formie ,,koszulki’’ z przewiewnej siatki wraz z zabezpieczeniem klatki piersiowej, pleców oraz barków, opcjonalnie łokci. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ zakładając zbroję pod jersey rowerowy, odczuć możemy tylko dodatkową warstwę bez dodatkowego obciążenia oraz krępowania ruchów.

Buzer, to alternatywne rozwiązanie dla zbroi. Ochraniacz ten osłania nasze plecy oraz klatkę piersiową. Jest elastyczny, daje duże poczucie swobody oraz komfortu. Cechuje się wysoką wentylacją i niską wagą.

Jeśli wybierzesz buzer lub zbroję bez ochrony łokci, warto zainwestować właśnie w ochraniacze na łokcie, które zapewnią nam dodatkową ochronę oraz uchronią nas przed przetarciami i głębokimi ranami. Pamiętajmy, aby wybierać lekkie ochraniacze, odpowiednio dobrane rozmiarowo, aby nie zlatywały nam z rąk. Najlepiej sprawdzą się ochraniacze dłuższe.

W dolnej partii ciała, warto skupić się na kolanach, które często cierpią podczas upadków na rowerze. Analogicznie do ochraniaczy na łokcie, wybieramy ochraniacze lekkie oraz odpowiednio dobrane rozmiarowo. Dodatkowym atutem będzie zastosowanie systemu D3O, który twardnieje podczas uderzenia. Zwróćmy uwagę na długość ochraniaczy, które nie mogą być za krótkie.

Na zakończenie warto zwrócić uwagę na buty rowerowe. Jest to dodatkowy element, ale może uchronić nasze stopy przed skręceniem, gałęziami oraz licznymi kamieniami, które możemy spotkać na trasie. Przy doborze butów, skup się na podeszwie oraz elementami ochronnymi.

Do zobaczenia na trasie! 🙂