Austriackie Flow – MTB ZONE Bike Park Petzen

Petzen znane jest przede wszystkim z idealnie przygotowanej trasy Flow Country Trail, na której każdy rowerzysta poczuje się jak ryba w wodzie. Jest ona jedną z najdłuższych tras typu flow w Europie. Nasza ekipa gościła w Petzen już kilka razy, ale zawsze wyjeżdżamy z podziwem na twarzy. W 2020 roku trasa ta, została przedłużona o kolejną sekcję, dzięki temu ruszamy już spod wyciągu, a przyjemność z jazdy trwa jeszcze dłużej. Kolejnym aspektem,
którym może pochwalić się miejscówka jest fakt, że gościła ona najlepszych zawodników podczas jednej z edycji Enduro World Series.

Bike park zaczyna swoją pracę już w maju, natomiast stała jazda gondoli, która wywozi rowerzystów zaczyna się od 12 czerwca, a kończy 19 września. Otwarcie następuje o godzinie 9, natomiast ostatni wyjazd obywa się o 16:15. We wrześniu oraz październiku należy sprawdzić na stronie miejscówki, w które dni działa wyciąg. Ceny karnetów zaczynają się już od 30 euro za cztery godziny jazdy. Podczas sezonu, bike park zapewnia najlepszą jakość przygotowanych tras. Kontrola ich stanu odbywa się codziennie, przez ekipę budowniczych.

Trasy
Patrząc na mapę tras, może wydawać się nam, że będzie nudno. Bike park zapewnia nam tylko dwie linie, nic bardziej mylnego. Jedną z możliwości jest wcześniej wspomniana Flow Contry Trail, o długości aż 11,5 km. Spotykamy na niej liczne wyprofilowane zakręty, nawet o wysokości do dwóch metrów, muldy oraz świetnie wykonane stoliki. Nuda? O nie, trasa została poprowadzona w sposób przemyślany, a podczas nabierania prędkości, czujemy się jak w parku rozrywki na roller coasterze. Naszym zdaniem rowerzysta na każdym poziomie umiejętności, poradzi sobie ze zjazdem oraz odczuje z niego przyjemność. Dodatkowym plusem jest szerokość trasy oraz jej nawierzchnia utwardzona chemicznie, dzięki czemu deszcz nie robi nam różnicy. Przejazd po trasie trwa około dwudziestu, trzydziestu minut. Jeśli jesteś fanem widoków, przygotuj się na ich sporą dawkę.

Drugą możliwością dla osób o stalowych nerwach i zaawansowanych umiejętnościach jest trasa enduro Thriller, od której dostępne są odbicia na fragmenty EWS. Całość to aż 12 km. Jak sama nazwa wskazuje, trasa przeznaczona jest dla rowerzystów jeżdżących, dla których liczne korzenie, kamienie oraz uskoki, nie są problemem. Na trasie napotykamy stromizny oraz trawersy. W połowie, zaczynamy szukać prędkości, miejsca na odpoczynek brak. Zjazd jest męczących, ale budowniczy trasy również przemyśleli jej płynność. Aby skorzystać z fragmentów EWS, należy poruszać się za tabliczkami, które wskazują nam drogę. A co nas tam czeka? Liczne korzenie oraz skały, sto procent wykorzystania naturalnego podłoża. Strome zjazdy, wymagające kontroli roweru oraz wysokich umiejętności. Napotkać możemy luźne kamienie i ekstremalne przeżycia.

Wrażania
Dojeżdżając na miejsce zaskakuje nas cisza oraz spokój, który nas wita. Parkujemy swojego busa z przyczepą na ogromnym parkingu, przygotowanym dla dużej ilości osób oraz kamperów. Zaraz po lewej stronie znajduje się knajpa, a po prawej domki do wynajęcia, idealne na rowerowe wakacje. Dużym plusem kompleksu, jest możliwość skorzystania ze sklepu rowerowego, serwisu oraz myjki, to wszystko zaraz obok gondoli i kas. Do góry
wyjeżdżamy bardzo sprawnie, bez kolejek i jakichkolwiek przeszkód. Na gondoli możemy powiesić dwa rowery, dzięki czemu nawet duży ruch weekendowy, który jest rzadko spotykany w tym miejscu, nie sprawi kłopotów. Po intensywnej jeździe, możemy skorzystać z dwóch knajp, jedna na dolnej stacji oraz druga na górnej stacji z pięknym widokiem. Pod względem cenowym polecamy knajpę na dole. Jeśli marzycie o rowerowym pikniku, skorzystajcie z jeziorka dostępnego na szczycie, które swoją barwą zachwyci każdego.

Dostępne atrakcje
Zatrzymując się w okolicy MTB ZONE Bike Park Petzen, warto skorzystać z innych atrakcji. Jedną z nich jest znajdująca się 30 minut od bike parku kopalnia Podzemlje Pece w miejscowości Mezica. Właśnie tam zjechać możecie na znanej i jedynej takiej trasie Black Hole Tail, przejechać na rowerze przez korytarze kopalni lub przepłynąć na kajakach jej zalaną część.
Zaraz obok znajdują się idealnie przygotowane trasy enduro w Jamnicy, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc w tamtym rejonie. Dodatkowo Austria oraz Słowenia znane są z licznych wodospadów oraz jezior, a te idealnie przydadzą się po jeździe na rowerze w upalne dni. Jeśli poczujecie głód, bez obaw. Osobiście polecamy Wam restaurację, Gostisce Krivograd, w której rozpłyniecie się od dań z owocami morza.